Periodontologia w Titanium Dental Gdańsk – kompleksowa opieka medyczna dla Twojej jamy ustnej
Periodontologia zapewnia fachową pomoc w przypadku przykrych schorzeń w obrębie jamy ustnej. Pamiętajmy, że bagatelizowane choroby przyzębia mogą doprowadzić nawet do utraty zębów! Sygnałem alarmowym do podjęcia leczenia jest stan zapalny wewnątrz jamy ustnej, wywoływany przez bakterie powstałe na skutek znaczących ubytków próchniczych lub warstwy kamienia nazębnego pokrywającego zęby. Zarazki w jamie ustnej wiodą do nadmiernego wytwarzanie kwasu, który w niekorzystny sposób oddziałuje na szkliwo zębowe.
Kiedy warto udać się do periodontologa?
Do najbardziej charakterystycznych objawów chorób przyzębia zaliczamy krwawienie z dziąseł (również w trakcie szczotkowania zębów!), nieprzyjemny zapach z ust (jak też nieprzyjemny posmak w ustach), widoczne odsłonięcie szyjek zębowych oraz bolesną wrażliwość dziąseł na dotyki oraz ciepło i zimno.
Co przyczynia się do powstawania periodontopatii?
Kluczem do utrzymania zdrowia zębów i dziąseł jest odpowiednia profilaktyka stomatologiczna. Następujące czynniki mogą prowadzić do występowania niebezpiecznych chorób przyzębia:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- nieodpowiednia, bogata w cukry, lecz uboga w minerały i witaminy dieta,
- zmiany hormonalne,
- stosowanie używek (palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i dużych ilości kawy).
Periodontologia – odwiedź nasz gabinet i pozwól, aby najwyższej klasy specjaliści zadbali o zdrowie Twojej jamy ustnej.
Jak leczyć paradontozę?
Leczenie paradontozy podzielić można na fazy, podczas których choroba w inny sposób odznacza się na zdrowiu Pacjenta. Pierwsza faza jest momentem, w którym Pacjent może samodzielnie zahamować dalszy postęp tej przypadłości. Pierwotne symptomy zatrzymać można poprzez:
- Poprawę higieny jamy ustnej; nie tylko szczotkowanie zębów (zalecamy używania szczoteczki z miękkim włosiem z uwagi na wrażliwość dziąseł), ale także nici dentystycznej oraz odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej. Dzięki temu Pacjent uzyskuje pewność, że nawet najbardziej niedostępne miejsce zostało oczyszczone i zdezynfekowane. Uniemożliwi to dalszy rozwój bakterii.
- Usunięcie nagromadzonego kamienia przez dentystę lub też higienistkę.
- Ograniczenie używek, które wpływają na szybsze powstawanie płytki nazębnej. Mowa tutaj między innymi paleniu tytoniu, oraz piciu mocnej kawy lub herbaty.
Jeżeli jednak zignorujemy możliwość zatrzymania paradontozy w jej wczesnym stadium, konieczne stanie się leczenie stomatologiczne u periodontologa. Zmiany zachodzące w przyzębiu, jak i dziąsłach mają destrukcyjne rezultaty, prowadzące nie tylko do wystąpienia poważnego stanu zapalnego, ale również pokaźnego odsłonięcia szyjki zęba (lub też kilku zębów). Obecne w tak zaawansowanym etapie paradontozy bakterie, po uzyskaniu dostępu do wrażliwych miejsc w uzębieniu mogą zacząć je uszkadzać. Efektem może być nawet utrata zębów. Wizyta u stomatologa periodontologa to pierwszy krok do cieszenia się zdrowym uśmiechem.