Umów wizytę +48 607 516 663

Tomografia komputerowa – RTG zębów

Tomografia komputerowa 3D stosowana w klinice stomatologicznej Titanium pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu o bardzo dużej dokładności. Zdjęcie wysokiej jakości uwidacznia kości i tkanki miękkie. Stomatolog wykonujący badanie szybko dostrzeże stany zapalne, próchnicę, zatrzymane zęby (w tym ósemki) czy błędy we wcześniej przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Tomografia komputerowa w 3D jest również niezastąpiona w przygotowaniu do wszczepienia implantu, ponieważ umożliwia określenie precyzyjnej pozycji jego wprowadzenia.

Zastosowanie zdjęć RTG w leczeniu zębów

Wykonanie zdjęcia RTG jest bardzo często wykorzystywanym elementem diagnostyki w najróżniejszych dziedzinach medycyny. Nie inaczej jest w przypadku stomatologii, w której staje się ona niezbędna w przypadku dokładnego uwidaczniania wszystkich elementów żuchwy, szczęce oraz otaczających ich tkanek.

RTG zębów pozwala na ocenę oraz stwierdzenie obecności rozwijającej próchnicy, obecność lub brak zawiązków zębowych, zębów zatrzymanych czy też innych patologicznych zmian w zakresie okolic jamy ustnej. Jest to także często zalecane działanie w momencie wystąpienia najróżniejszych urazów twarzoczaszki, w celu sprawdzenia, czy wystąpiły poważniejsze uszkodzenia.

Rodzaje RTG, wykorzystywane w leczeniu zębów można podzielić na:

  1. pantomograficzne – pozwalające na otrzymanie obrazu całości uzębienia: jego ustawienia, stanu poszczególnych zębów, jak i ich ukorzenienia. To niezwykle pomocne narzędzie przy pracy stomatologa, zwłaszcza na etapie planowania dalszego leczenia Pacjenta.
  2. cefalogramiczne – jest niezbędne w efektownym leczeniu ortodontycznym, a zwłaszcza na etapie poprzedzającym założenie aparatu. Dzięki niemu analiza wady zgryzu staje się znacznie prostsza. Daje on obraz nie tylko zębów, ale też okolicznych tkanek.
  3. punktowe – najbardziej szczegółowe; daje obraz maksymalnie czterech zębów. Jego użycie jest zlecane najczęściej w wypadku planowania leczenia kanałowego, występujących stanów zapalnych lub ocenie aktualnego stanu implantów.

Badanie przy pomocy Rentgenu zwykle zajmuje około kilka minut i dzięki obniżonej dawce promieniowania sprawia, że tomografia komputerowa jest badaniem bezpiecznym i minimalnie inwazyjnym.

Nasze usługi

  • RTG Obszar 2-4 zębów

  • RTG całej szczęki lub żuchwy

  • RTG szczęka + żuchwa

Umów wizytę