1 Leczenie kanałowe Gdańsk, leczenie pod mikroskopem - endodoncja - Titanium Dental
Umów wizytę +48 607 516 663

Leczenie kanałowe – Endodoncja

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która nieustannie się rozwija. Dzięki nowoczesnym technologiom, precyzyjnym narzędziom i doświadczeniu leczymy nawet najtrudniejsze przypadki.

Leczenie kanałowe dotyczy diagnostyki oraz leczenia zmian, które dotyczą miazgi zęba oraz tkanek otaczających korzeń. Leczenie polega na oczyszczeniu wnętrza komory zęba oraz kanałów, a następnie ich dezynfekcji i osuszeniu. Tak przygotowane kanały można hermetycznie wypełnić płynną gutaperką, a następnie przejść do odbudowy zęba. Endodoncja to ratunek dla zębów dotkniętych poważnymi zmianami.

Endodoncja z wykorzystaniem mikroskopu

Leczenie kanałowe jest zawsze prowadzone z użyciem mikroskopu światowego lidera w dziedzinie optyki – firmy Carl Zeiss. Dzięki temu jesteśmy w stanie odnaleźć i wyleczyć wszystkie kanały, usunąć złamane narzędzia czy zlokalizować pęknięcia korzeni. To bardzo istotne, aby osiągnąć maksymalne powodzenie w terapii. Postępując zgodnie z najnowszymi standardami światowej endodoncji do leczenia kanałowego używamy specjalnych narzędzi maszynowych i systemu wypełniania kanałów rozgrzaną, płynną gutaperką. Zapewnia nam to osiągnięcie najlepszych rezultatów z jednoczesnym skróceniem zabiegów nawet do jednej wizyty.

Dziedzina ta wymaga precyzji i zaangażowania stomatologa. Tylko to pozwala na skuteczne leczenie. W Titanium Dental podkreślamy, że zawsze warto walczyć o naturalne zęby i robimy wszystko co w naszej mocy, by jak najdłużej zachować je w jamie ustnej.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Do lekarza należy udać się, gdy czujemy tępy i ostry ból, odczuwamy nadwrażliwość na wysoką lub niską temperaturę, także przy dotyku zęba. W wielu przypadkach jednym z najczęstszych powodów występowania konieczności leczenia kanałowego jest nieleczona próchnica. Jeżeli Pacjent nie zareaguje wystarczająco szybko, jej niekontrolowany rozwój może doprowadzić tego, że rozmnażające się bakterie wywołają bolesny stan zapalny. Uwagę Pacjenta powinna zwrócić wspomniana wcześniej nadwrażliwość na skrajną temperaturę, ale też na bodźce słodkie, jak napoje czy inne przekąski. Taka reakcja to dość jasny sygnał na rozwijające się zapalenie miazgi. Szybka reakcja daje szanse na uratowanie zęba.

Reasumując- objawy i sytuacje które mogą świadczyć o tym, że leczenie kanałowe jest konieczne to:

  • obecne zapalenie miazgi,
  • martwica miazgi w danym zębie,
  • nieudane leczenie kanałowe (w tym przypadku mówimy już o reendodoncji czyli powtórnym leczeniu korzeni)

Wskazaniem do leczenia kanałowego może być także powiększenie węzłów chłonnych. Zdarza się, że leczenie kanałowe może być też konieczne, nawet jeśli ząb nie boli. Zmiany mogą być wykryte dopiero podczas badania lub na zdjęciu RTG.

Leczenie kanałowe – przebieg leczenia

Każdy ząb, który sprawia, że pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, wymaga przede wszystkim prześwietlenia RTG. To pozwoli lekarzowi sprawnie ocenić, jak duże zniszczenia zapanowały w zębie (lub zębach). Jeżeli uzna on, że ząb jest możliwy do wyleczenia, podejmie on działania przygotowujące do leczenia kanałowego. Pierwszym zadaniem stomatologa jest znieczulenie miejscowe Pacjenta oraz usunięcie zakażonej miazgi na przestrzeni całego kanału zębowego. W tym momencie niezwykle pomocny staje się mikroskop, pozwalający na pracę na polu pokroju nawet jednego milimetra kwadratowego.

Po odpowiednim usunięciu całej zawartości zęba z zakażonych tkanek oczyszczeniu i osuszeniu kanału stomatolog może przejść do następnego etapu pracy, jakim jest uzupełnienie jej przy pomocy płynnej gutaperki. Jest to biozgodna substancja, całkowicie bezpieczna do użytku dla każdego Pacjenta. Jest ona używana do szczelnego wypełniania kanału i dzięki temu ryzyko powstania nieprawidłowych anomalii jest niezwykle niskie. Zakończony zabieg pozwala na powrót do normalnego życia, bez bólu.

Endodoncja bez bólu

Leczenie kanałowe wbrew powszechnym opiniom nie musi być bolesne. Mnogość mitów, które narosły wokół tego zabiegu sprawiły, że kojarzy się ono ze strachem i lękiem przed bolesnymi chwilami na fotelu stomatologicznym. Na całe szczęście w Titanium Dental wykorzystujemy nowoczesne znieczulenia miejscowe, które całkowicie eliminują ból. Dzięki temu mamy pewność, że leczenie kanałowe  jest maksymalnie bezbolesne dla Pacjenta. Po poprawnym podaniu znieczulenia nawet przy usuwaniu zakażonej miazgi nasz Pacjent poczuje jedynie drobny ucisk.

Jeżeli po zbadaniu okazało się , że ząb wymaga leczenia kanałowego, oznacza to, że bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Pokonały szkliwo i zębinę i dostały się do unerwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwioobiegiem całego organizmu. Ta sytuacja jest niebezpieczna nie tylko dla zęba, ale i negatywnie wpływa na stawy, serce, nerki i inne narządy, wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.

  1. Diagnoza

    Na tym etapie wykonuje się zdjęcie RTG i na jego podstawie określa m.in. liczbę korzeni (niektóre zęby mają 4 korzenie), ich kształt oraz szerokość i przebieg kanałów wewnątrz każdego leczenia.

  2. Oczyszczenie korony zęba

    Z korony zęba zostają usunięte bakterie próchnicy. Pozostałe ścianki zęba zostają opracowane w taki sposób, aby umożliwiały łatwy dostęp do kanałów wszystkich korzeni.

  3. Oczyszczanie zakażonych kanałów

    Oczyszczenie kanałów odbywa się w trzech etapach:
    1. usunięcie zainfekowanej miazgi z każdego kanału
    2. oczyszczenie z bakterii ścianek kanałów – ich porowata struktura sprawia, że bakterie łatwo w nie wnikają
    3. dezynfekcja chemiczna w celu unicestwienia nieusuniętych mechanicznie bakterii

  4. Wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach

    Puste, dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane kanały korzeni zostają wypełnione specjalnym, obojętnym biologicznie preparatem. Zapewnia on szczelną barierę i skuteczną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii. Ostatni etap leczenia zęba to odtworzenie jego anatomicznych kształtów.
Umów wizytę