Umów wizytę +48 607 516 663

Wybielanie zębów

We współczesnych czasach, stomatologia estetyczna odgrywa coraz większą rolę, a szczególne znaczenie zyskało wybielanie zębów. Na powstawanie przebarwień zębów wpływają czynniki endogenne (takie jak uszkodzenia zęba, przebyte leczenie endodontyczne) i egzogenne (powstałe np. na skutek nadmiernego picia kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina czy palenia tytoniu).

Wybielanie pozwala za pomocą reakcji chemicznej utleniania pozbyć się zanieczyszczeń i przebarwień różnego pochodzenia z przestrzeni międzypryzmatycznej szkliwa. Czynnikiem aktywnym tego procesu jest nadtlenek wodoru lub nadtlenek mocznika. Wybielanie przeprowadzane jest pod nadzorem profesjonalnej i wykwalifikowanej higienistki, która odpowiada za zdrowie pacjenta i osiągniecie zamierzonych przez niego efektów.

Przeciwskazania do wykonywania zabiegu wybielania zębów to między innymi:

  1. Zbyt młody wiek,
  2. Aktualnie przebywana ciąża,
  3. Uzależnienie od alkoholu, tytoniu czy środków odurzających,
  4. Choroby dziąseł oraz przyzębia,
  5. Obnażone szyjki i korzenie zębów,
  6. Wyjątkowo silna nadwrażliwość na zimne lub ciepłe temperatury,
  7. Obecność ubytków wynikających z rozwijającej się próchnicy
  8. Możliwa reakcja alergiczna na środki wybielające.

Wybielanie zębów może przebiegać na dwa stosowane w naszym gabinecie sposoby, które nieco różnią się od siebie pod względem metody działania, jak i zaangażowania działań Pacjenta.

Wybielanie zębów w gabinecie

Przed rozpoczęciem wybielania higienistka porównuje wyjściową barwę zębów pacjenta z kolorem zębów po usunięciu materiału ze szkliwa. Po starannym oczyszczeniu zębów higienistka zabezpiecza oczy pacjenta okularami, separuje policzki od zębów, a błonę śluzową pacjenta ochrania światłoutwardzalną żywicą. Następnie nakłada na zęby cienką warstwę preparatu wybielającego o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru, który aktywowany zostaje za pomocą lampy. Aby efekt był maksymalnie zadowalający, zaleca się, aby pozostał on na zębach przez około 15-20 minut. Po zabiegu preparat zostaje zdjęty za pomocą ssaka i sprayu, a Pacjent przepłukuje usta letnią wodą i poddaje się zabiegowi fluoryzacji, który znosi efekt pozabiegowej nadwrażliwości zębów.

Po wybielaniu Pacjent otrzymuje od higienistki zalecenia pozabiegowe w formie ustnej i pisemnej, takie jak elementy codziennej diety, wymagające tymczasowej eliminacji (tzw. biała dieta). Okres stabilizacji koloru trwa około 2 tygodni. Efekty wybielania nie są wieczne, ponieważ proces ciemnienia szkliwa może trwać do trzech lat. Pacjent może podtrzymać efekty, stosując odpowiednią pastę do zębów.

Nakładkowe wybielanie zębów

To alternatywa dla wybielania zębów w gabinecie. Metoda ta wymaga od pacjenta noszenia na zębach przez kilka godzin w trakcie nocy, przez okres 10 nocy, specjalnej szyny wypełnionej preparatem wybielającym. Po wyjęciu nakładki Pacjent powinien każdorazowo przetrzeć i opłukać zęby oraz oczyścić i osuszyć szynę.

Przed rozpoczęciem wybielania konieczna jest konsultacja z lekarzem stomatologiem, który przeprowadzając wywiad z pacjentem, poznaje szczegółowo stan jego zdrowia, oczekiwania względem efektów wybielania i zwraca uwagę na ewentualne przeciwwskazania. Należy również pamiętać o tym, że po zabiegu może dojść do wspomnianej wcześniej nadwrażliwości zębiny oraz podrażnienia dziąseł. Są to jednak efekty krótkoterminowe i zwykle już po kilku dniach od zakończenia całego zabiegu.

Niezbędne jest również pamiętanie o tym, że efekt wybielania jest niezwykle trudny do przewidzenia i zależy nie tylko od stopnia występujących na uzębieniu przebarwień, lecz także elementy budowy zęba, jak chociażby jego szkliwo.

Umów wizytę