Umów wizytę +48 607 516 663

Usuwanie ósemki

Problematyczne ósemki? Mamy na nie sposoby

Ekstrakcja zębów mądrości, czyli usuwanie ósemekjest zabiegiem niezwykle często przeprowadzanym w gabinetach stomatologicznych. Ósemki przez swoją specyfikę niosą nieliczne korzyści dla pacjenta, mogą natomiast być przyczyną dyskomfortu oraz licznych uciążliwych dolegliwości. Gdy ich skuteczne leczenie jest niemożliwe, lekarz stomatolog może podjąć decyzję o ekstrakcji zębów mądrości. Dzieje się to między innymi wtedy, gdy:

  • ósemki, wyrzynając się nieprawidłowo, przyczyniają się do powstawania wad zgryzu,
  • nieprawidłowy rozwój ósemek wywołuje choroby dziąseł,
  • istnieje ryzyko, że zarażone ósemki zainfekują inne zęby.

Ekspert z dziedziny chirurgii szczękowej przed podjęciem odpowiednich kroków przeprowadza staranny wywiad z pacjentem, informuje go o ewentualnych opcjach leczenia i, jeżeli jest to konieczne, zleca wykonanie zdjęcia tomograficznego.

Dzisiaj wyrywałam zęba u dr Leszka…i żyję dalej z uśmiecham…stres był od dwóch tygodni….a tu ciachu rachu i całkowicie przyjemne usunięcie zęba…dodam tylko że usuwanie było pod implant więc musiało być to zrobione bardzo precyzyjnie….i tak wyszło…a do tego jeszcze miło i bezboleśnie…jest to mój drugi usuwany ząb…więc mam porównanie i wiem co pisze:) Gorąco POLECAM…Super profesjonalizm….

Mag

Super! Wchodząc do kliniki nie odczuwa się, że przyszło się do dentysty. W poczekalni oczekiwanie na wizytę umilają rybki w akwarium, które pozwalają zapomnieć o tym co Cię za chwilę czeka. Trafiłam do doktora Maćka. Bardzo sympatyczna i rzeczowa osoba. Zanim cokolwiek zrobi wszystko dokładnie wytłumaczy. Miałam wyrywaną ósemkę. Nie bolało (nawet zastrzyk), a następnego dnia poszłam do pracy, bo ani trochę nie spuchłam. Polecam

Asia

Na czym polega usuwanie ósemek?

Zabieg usuwania ósemek, przy zachowaniu odpowiednich procedur, jest całkowicie bezbolesny. W znacznej części przypadków jest zbliżony do usuwania innych zębów. Jest tak szczególnie w przypadku usuwania górnych ósemek. Po ekstrakcji zęba zębodół zostaje odkażony, oczyszczony i opatrzony. Jeżeli jest to konieczne, lekarz stomatolog zaszywa miejsce zabiegowe.

W niektórych przypadkach niezbędne jest jednak dłutowanie zębów. Zabieg ten polega na nacięciu dziąsła, pod którym zatrzymał się ząb mądrości, odsłonięcie zęba specjalnymi wiertłami i usunięciu go. Po zabiegu lekarz stomatolog zaszywa ranę. Dłutowanie zęba okazuje się niezwykle skuteczne w przypadku zębów mądrości, które mają problem z prawidłowym wyrzynaniem.

Innym przypadkiem, w którym wymagane jest dłutowanie ósemki, jest utracenie przez zęba korony przy jednoczesnym zachowaniu korzeni w szczęce lub żuchwie. Dłutowanie ósemek jest skutecznym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, który pozwala uporać się z utrudniającymi życie codzienne dolegliwościami zębów mądrości.

Usuwanie ósemek – wskazania po zabiegu

Usuwanie ósemki to jeden z najbardziej inwazyjnych zabiegów w stomatologii. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie zadbanie o miejsce operacji. W ciągu tygodnia zębodół powinien zamknąć się, a do tej pory warto korzystać z zimne okłady, mogące zmniejszyć obrzęk. Kluczowe staje się dostosowanie diety, która umożliwi efektywne gojenie się rany. Należy:

  1. zredukować spożywanie pokarmów twardych, wymagających dużo gryzienia,
  2. zredukować obecność napojów zawierające kofeinę
  3. wyeliminować napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe.

Dłutowanie ósemki 

Pod tą nazwą kryje się zabieg polegający na usunięciu ósemek zatrzymanych, potoczenie nazywanych zębami mądrości. Wymaga odsłonięcia pola operacyjnego, by odkryć znajdujący się pod dziąsłem ząb. ​Ósemka, zwłaszcza taka, która nie wyrżnie się do końca, często powoduje ból oraz zaburza estetykę uśmiechu, dlatego tak ważne jest jej usunięcie. Jeżeli Pacjent nie podejmie leczenia, zęby zacząć napierać na resztę łuku zębowego i niszczyć ich ustawienie.

Zabieg ten jest dość poważny i wymaga odpowiedniego przygotowania przed jego rozpoczęciem. Niezbędne będzie wykonanie zdjęcia panoramicznego, pozwalającego na dokładne określenie położenia zębów. Przed samym zabiegiem, lekarz zwykle pyta pacjenta o informacje dotyczące informacji o ewentualnym:

  1. nadciśnieniu,
  2. reakcjach alergicznych na środki znieczulające,
  3. chorobach przewlekłych, na które cierpi pacjent,
  4. upośledzeniu systemu odporności.

Potencjalnym problemem, dla którego wielu Pacjentów obawia się dłutowania ósemki, jest perspektywa bólu. Nie ma jednak czego się obawiać, gdyż sam zabieg wykonuje się pod wpływem znieczulenia miejscowego, co uniemożliwia przewodzenie impulsów odpowiedzialnych za ból. Jedyne co Pacjent może poczuć podczas tego zabiegu to dotyk narzędzi podczas pracy stomatologa. Po zakończeniu działania znieczulenia, z uwagi na podjęte działania, wystąpienie dolegliwości bólowych jest dość popularnym zdarzeniem, jednak jego efekty można zredukować poprzez odpowiednią dawkę środków przeciwbólowych.

Umów wizytę