Na czym polega usuwanie ósemek?
Zabieg usuwania ósemek, przy zachowaniu odpowiednich procedur, jest całkowicie bezbolesny. W znacznej części przypadków jest zbliżony do usuwania innych zębów. Jest tak szczególnie w przypadku usuwania górnych ósemek. Po ekstrakcji zęba zębodół zostaje odkażony, oczyszczony i opatrzony. Jeżeli jest to konieczne, lekarz stomatolog zaszywa miejsce zabiegowe.
W niektórych przypadkach niezbędne jest jednak dłutowanie zębów. Zabieg ten polega na nacięciu dziąsła, pod którym zatrzymał się ząb mądrości, odsłonięcie zęba specjalnymi wiertłami i usunięciu go. Po zabiegu lekarz stomatolog zaszywa ranę. Dłutowanie zęba okazuje się niezwykle skuteczne w przypadku zębów mądrości, które mają problem z prawidłowym wyrzynaniem.
Innym przypadkiem, w którym wymagane jest dłutowanie ósemki, jest utracenie przez zęba korony przy jednoczesnym zachowaniu korzeni w szczęce lub żuchwie. Dłutowanie ósemek jest skutecznym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, który pozwala uporać się z utrudniającymi życie codzienne dolegliwościami zębów mądrości.
Usuwanie ósemek – wskazania po zabiegu
Usuwanie ósemki to jeden z najbardziej inwazyjnych zabiegów w stomatologii. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie zadbanie o miejsce operacji. W ciągu tygodnia zębodół powinien zamknąć się, a do tej pory warto korzystać z zimne okłady, mogące zmniejszyć obrzęk. Kluczowe staje się dostosowanie diety, która umożliwi efektywne gojenie się rany. Należy:
- zredukować spożywanie pokarmów twardych, wymagających dużo gryzienia,
- zredukować obecność napojów zawierające kofeinę
- wyeliminować napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe.
Dłutowanie ósemki
Pod tą nazwą kryje się zabieg polegający na usunięciu ósemek zatrzymanych, potoczenie nazywanych zębami mądrości. Wymaga odsłonięcia pola operacyjnego, by odkryć znajdujący się pod dziąsłem ząb. Ósemka, zwłaszcza taka, która nie wyrżnie się do końca, często powoduje ból oraz zaburza estetykę uśmiechu, dlatego tak ważne jest jej usunięcie. Jeżeli Pacjent nie podejmie leczenia, zęby zacząć napierać na resztę łuku zębowego i niszczyć ich ustawienie.
Zabieg ten jest dość poważny i wymaga odpowiedniego przygotowania przed jego rozpoczęciem. Niezbędne będzie wykonanie zdjęcia panoramicznego, pozwalającego na dokładne określenie położenia zębów. Przed samym zabiegiem, lekarz zwykle pyta pacjenta o informacje dotyczące informacji o ewentualnym:
- nadciśnieniu,
- reakcjach alergicznych na środki znieczulające,
- chorobach przewlekłych, na które cierpi pacjent,
- upośledzeniu systemu odporności.
Potencjalnym problemem, dla którego wielu Pacjentów obawia się dłutowania ósemki, jest perspektywa bólu. Nie ma jednak czego się obawiać, gdyż sam zabieg wykonuje się pod wpływem znieczulenia miejscowego, co uniemożliwia przewodzenie impulsów odpowiedzialnych za ból. Jedyne co Pacjent może poczuć podczas tego zabiegu to dotyk narzędzi podczas pracy stomatologa. Po zakończeniu działania znieczulenia, z uwagi na podjęte działania, wystąpienie dolegliwości bólowych jest dość popularnym zdarzeniem, jednak jego efekty można zredukować poprzez odpowiednią dawkę środków przeciwbólowych.