Umów wizytę +48 607 516 663

Aparat ortodontyczny – Ortodoncja

Ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Prawidłowe kontakty między zębami to nie tylko piękny uśmiech, ale również prawidłowe działanie stawów i mięśni, które poruszają żuchwą. Często zmiana uśmiechu to zmiana rysów twarzy. Piękny uśmiech to promienna twarz. 

 Leczenie odbywa się  przy pomocy klasycznych aparatów metalowych ortodontycznych, jak również używając systemu przezroczystych nakładek.

Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić jak bardzo jesteśmy w stanie upiększyć Twój uśmiech.

SPARK jest przezroczystym aparatem prostującym zęby. Zapomnij o metalowych elementach na zębach. Nowoczesna stomatologia pozwala leczyć niewidocznymi nakładkami, które są zarówno wygodne, jak i skuteczne.

Ortodonta rozpoczyna leczenie od dokładnej diagnozy na podstawie modeli zębów, zdjęć twarzy oraz zdjęć RTG.

Po wnikliwej analizie ortodonta przedstawia plan leczenia i razem z pacjentem wybiera rodzaj aparatu. W trakcie całego leczenia pacjent jest pod opieką lekarza prowadzącego i higienistki. Wykorzystując zaawansowaną technologię obrazowania 3D, metodą SPARK tworzony jest kompletny plan prostowania zębów, uwzględniając przesunięcie z początkowej do pożądanej pozycji na podstawie zaleceń Lekarza.

Przygotowywany jest zestaw nakładek specjalnie dostosowanych do zębów konkretnego pacjenta, które stopniowo przesuwają zęby. Każdą z kompletu nosi się przez około dwa tygodnie i wymienia się je na nowe, aż do uzyskania pożądanego ustawienia zębów. Plan leczenia metodą SPARK przygotowywany jest przez ortodontę na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta.

Nakładki SPARK są niemal przezroczyste. Nikt nawet nie zauważy przeziernych, gładkich aparatów na Twoich zębach, dzięki czemu możesz je nosić w każdej sytuacji, każdego dnia.

Nakładki można zdejmować, więc nie ma żadnych ograniczeń co do produktów, które można jeść i pić. Można je zdjąć również do szczotkowania i czyszczenia zębów nicią dentystyczną, aby zachować dobrą higienę jamy ustnej.

W odróżnieniu od klasycznych stałych aparatów metalowych na zęby, przezroczyste nakładki nie mają żadnych zamków ani drutów. To oznacza mniej czasu spędzanego na wizytach u lekarza prowadzącego leczenie metodą SPARK.

SPARK daje również możliwość poznania planu i końcowego efektu leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Aparat ortodontyczny stały

Aparat metalowy stały wykorzystywany jest głównie w leczeniu wad zgryzu u osób dorosłych i dzieci, które mają już wszystkie stałe zęby. Służy do korekcji wad zgryzu, dzięki czemu wpływa na estetykę uśmiechu. Noszenie aparatu ortodontycznego stałego może też zredukować wady wymowy. Ma również wpływ na zmniejszenie ryzyka próchnicy i chorób dziąseł. Aparat ortodontyczny stały służy zarówno urodzie, jak i zdrowiu.  Co więcej aparat ortodontyczny stały nie jest już powodem do wstydu, a modnym elementem, którym można się pochwalić. Aparat stały można dobrać idealnie do swoich potrzeb, dzięki wielości dostępnych modeli. Dostępne są klasyczne aparaty metalowe z kolorowymi ligaturami, a także bardzo dyskretne aparaty estetyczne. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie!

Dyskretne aparaty estetyczne

Aparat ortodontyczny porcelanowy ma zamki w mlecznym kolorze zbliżonym do barwy zębów, co czyni go prawie niewidocznym. Gwarantuje on wysoką estetykę i dyskrecję, jeśli nie chcesz, by Twój aparat rzucał się w oczy. Aparat ortodontyczny porcelanowy jest również odporny na uszkodzenia.  Aparat ortodontyczny stały samoligaturujący – dostępny jest w wersji metalowej i kosmetycznej. Jest to bardzo wygodny typ aparatu stałego, ponieważ wymaga rzadszych wizyt u ortodonty w porównaniu do standardowego modelu, wyposażony w klapki lub zatrzaski, dzięki czemu tarcie jest mniejsze, a zatem też dolegliwości bólowe. Ten aparat stały ułatwia też dbanie o higienę jamy ustnej. 

Aparat kosmetyczny (szafirowy)

Aparat kosmetyczny, zwany też szafirowym to jedno z popularnych rozwiązań ortodontycznych, stworzonych dla najbardziej wymagających Pacjentów. Od klasycznego aparatu odróżnia go fakt, iż zamiast klasycznych zamków metalowych, posiadają one zamki wykonane z ceramicznego kryształu, który jest niemal w pełni przezroczysty. Dzięki temu aparat jest praktycznie niewidoczny na pierwszy rzut oka. Pod względem konstrukcji są one bardzo podobne do znanych od wielu lat rozwiązań w ortodoncji. Szafirowe zamki przyklejane są do zębów przy pomocy specjalistycznego kleju, a następnie łączone przy pomocy metalowego łuku.

Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zauważenie aparatu kosmetycznego jest znacznie trudniejsze, co wpływa pozytywnie na komfort i pewność siebie Pacjenta. Należy również pamiętać o głównej wadzie aparatów kosmetycznych – z uwagi na specyfikę wykorzystywanego materiału, ryzyko ewentualnych pęknięć i uszkodzeń rośnie. Wraz z koniecznością ewentualnych napraw, leczenie Pacjenta może być dłuższe niż w przypadku klasycznego rozwiązania.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Wady zgryzu to częsty problem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Konsultacje przeprowadza się w każdym wieku z powodów profilaktycznych, estetycznych i zdrowotnych. Nieprawidłowo osadzone zęby prowadzą do patologicznych zmian w uzębieniu i zgryzie, które można wyeliminować przy zastosowaniu odpowiedniego aparatu na zęby. U dorosłych mogą pojawić się zmiany w okolicy żuchwy i zębów, promieniujące w kierunku skroni, powodując bóle głowy. Inne dolegliwości to: trudności z oddychaniem, zaburzenia mowy i żucia. Krzywe zęby utrudniają higienę, gdyż osad dostaje się w miejsca, do których ciężko dotrzeć szczoteczką lub nitką dentystyczną.

Zdrowe, proste i białe zęby to jeden z najważniejszych walorów estetycznych twarzy. Gdańsk i jego mieszkańcy mają świadomość, że promienny uśmiech wpływa na poczucie własnej wartości, dodaje pewności siebie i zapewnia komfort psychiczny w relacjach towarzyskich i zawodowych.

Aparat na zęby – dziś to nie wstyd, a moda!

Kto by by pomyślał jeszcze kilka lat temu, że noszenie aparatu ortodontycznego stanie się modne?Nasza oferta obejmuje leczenie przy pomocy klasycznych, metalowych aparatów ortodontycznych, jak również metodą Othero, w której stosuje się przezroczyste aparaty na zęby. Najnowsze trendy stomatologiczne pozwalają nie tylko na skuteczne leczenie wad zgryzu, ale również na dyskretny wygląd aparatu.

Jak przebiegają pierwsza wizyta u ortodonty i proces leczenia?

Wybierając gabinet stomatologiczny, warto zasięgnąć opinii i zapoznać się z ofertą. Przyjazna atmosfera, profesjonalizm i życzliwość specjalisty to priorytety podczas wizyty w naszej placówce w Gdańsku. W trakcie konsultacji lekarz przeprowadza wywiad a następnie na podstawie modeli zębów, obrazu twarzy i zdjęć RTG, dokonuje profesjonalnej diagnozy. Kolejno przystępuje do rzetelnej analizy, przedstawia aktualny stan i proponuje plan leczenia. Na tym etapie pacjent decyduje o wyborze aparatu ortodontycznego. W czasie terapii zapewniamy opiekę lekarza prowadzącego oraz higienistki.

System Invisalign – aparat ortodontyczny w przejrzystej formie

Dzięki zaawansowanej technologii 3D, nowoczesnej metodzie SPARK oraz wyspecjalizowanej kadrze medycznej ortodoncja zyskała nową jakość. Pacjenci, którym aparat na zęby kojarzył się z poczuciem wstydu i rzucającą się w oczy metalową konstrukcją na uzębieniu, dostrzegli szansę na poprawę wad zgryzu. Na podstawie zdjęć lekarz układa całościowy zarys terapii prostowania zębów, uwzględniający ich przemieszczenie z obecnej pozycji do należytej. Co ciekawe efekty kuracji można poznać jeszcze przed jej rozpoczęciem!

Leczenie polega na innowacyjnej metodzie opartej na wykorzystaniu przezroczystych nakładek, których rolą jest stopniowe prostowanie zębów, bez konieczności stosowania stałego lub ruchomego aparatu ortodontycznego. Nakładki są niemal niewidoczne, estetyczne i łatwe w użytkowaniu. Ich aplikacja jest bezbolesna, a noszenie wygodne. Nie powodują dyskomfortu podczas rozmowy. W odróżnieniu od klasycznych aparatów na zęby, w tej metodzie nie wykorzystuje się żadnych drutów ani zamków. Dla każdego pacjenta przygotowywany jest indywidualny zestaw tzw. alignerów (nakładek), które sukcesywnie przesuwają zęby. Co 2 tygodnie nakładki są wymieniane na nowe aż do uzyskania pożądanego efektu. W dowolnym momencie można je ściągać, co ułatwia higienę jamy ustnej oraz spożywanie jedzenia.

Jaki rodzaj aparatu na zęby wybrać?

W naszej klinice doradzamy, jaki aparat jest najlepszym rozwiązaniem w konkretnym przypadku i obejmuje :

1. Aparat ortodontyczny stały – stosowany jest głównie u dorosłych i dzieci, którzy posiadają zęby stałe. Jego zadaniem jest korekta wad zgryzu oraz poprawa wad wymowy. Przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy i choroby dziąseł. Posiadamy wiele modeli – od metalowych aparatów z kolorowymi ligaturami, po dyskretne i estetyczne rodzaje.

2. Porcelanowy aparat ortodontyczny – model zbliżony w swej kolorystyce do barwy zębów, dzięki czemu jest mało widoczny. Cechuje go duża odporność na uszkodzenia.

3. Aparat ortodontyczny stały samoligaturujący – dostępny w wersji metalowej oraz kosmetycznej. Jest wygodny w użytkowaniu i nie wymaga tak częstych wizyt u lekarza jak w przypadku standardowego aparatu. Dzięki klapkom i zatrzaskom tarcie jest mniejsze, a dolegliwości bólowe nie tak dokuczliwe. Z tym modelem higiena jamy ustnej przebiega dużo łatwiej.

4. Aparat kosmetyczny (szafirowy) – to typ aparatu na zęby przeznaczony dla najbardziej wymagających pacjentów. Zamiast klasycznych metalowych zamków posiada elementy z ceramicznego kryształu, prawie całkowicie przezroczystego. Mocowanie zamków odbywa się za pomocą specjalnego kleju, a następnie łączy metalowym łukiem. Wadą tego rozwiązania jest duże ryzyko pęknięcia lub uszkodzenia wykorzystywanego materiału, co może wydłużyć proces leczenia.

Jeśli chcesz otrzymać fachową poradę w naszym gabinecie w Gdańsku, umów się telefonicznie lub mailowo na konsultację! Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty.

Jeśli interesuje Cię aparat ortodontyczny na raty, skontaktuj się z nami! Po więcej informacji zapraszamy na konsultację.   

 

Umów się dzwoniąc pod nr tel +48 607 516 663 lub mailowo na rejestracja@titaniumdental.pl

Nasze usługi

 • Konsultacja ortodontyczna

  wizyta ogólna w trakcie leczenia.

 • Modele diagnostyczne

  tworzenie wizualizacji pomocnej w trakcie leczenia.

 • Plan leczenia

  ustalenie zakresu działań potrzebnego w trakcie leczenia.

 • Aparat metalowy

  trwały aparat ortodontyczny gwarantujący skuteczne leczenie.

 • Aparat kosmetyczny

  stały aparat ortodontyczny. Idealne rozwiązanie na niewielkie wady.

 • Invisalign

  prostowanie zębów za pomocą praktycznie niewidocznych nakładek.

Umów wizytę