Umów wizytę +48 607 516 663

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Leczenie ortodontyczne w dzisiejszych czasach nie wygląda już tak jak kilka czy kilkanaście lat temu. Ortodoncja prężnie się rozwija i powstają nowe metody umożliwiające korektę zgryzu szybciej oraz efektywniej. Na co powinna być przygotowana osoba planująca założenie aparatu ortodontycznego? Ile spotkań ze specjalistą musi odbyć?

Pierwsza wizyta u ortodonty – najczęstsze powody

Na konsultację u ortodonty decydują się ludzie w każdym wieku. W przypadku małoletniego dziecka gabinet odwiedza zarówno mały pacjent, jak i jego opiekun. Przyczyny zjawienia się w placówce mogą być różne, począwszy od nieprawidłowego ustawienia zębów, zbyt dużych przerw między nimi lub odwrotnie, stłoczenia, a skończywszy na bólach w stawie skroniowo-żuchwowym. Wizyta u ortodonty to dobry pomysł również przy nadmiernie startych zębach lub trudnościach z zamykaniem ust. Zgrzytanie (bruksizm) bądź częste zaciskanie zębów to kolejna przesłanka do konsultacji ortodontycznej.

Część osób zastanawia się, czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie. Aby podjąć tego rodzaju terapię, wystarczy wola pacjenta. Nawet jeśli „zwykły” stomatolog stwierdzi, że danemu człowiekowi przydałoby się leczenie ortodontyczne, nie trzeba mieć skierowania do specjalisty. Warto jednak wziąć pod uwagę klinikę, w której pracują stomatolodzy skupiający się na różnych dziedzinach – to pozwoli na holistyczne podejście do problemu pacjenta.

Ile wizyt przed założeniem aparatu trzeba odbyć?

Na pierwszym spotkaniu lekarz ortodonta ocenia stan uzębienia, poziom wady zgryzu oraz wyniki badań RTG lub pantomogramu (jeśli pacjent je ma). Przeprowadza bezbolesne badania oraz wywiad z pacjentem. Analizuje prawidłowość oraz rodzaj profilu, symetrię twarzy, a także pracę stawów skroniowo-żuchwowych. W trakcie diagnostyki sprawdza stan błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł oraz wędzidełka. Ponadto poświęca uwagę językowi, dokonując oceny jego stanu oraz ruchomości. Przedmiotem jego badania staje się również sposób połykania oraz napięcie warg.

Zazwyczaj pierwsza wizyta u ortodonty nie trwa dłużej niż godzinę. Specjalista ocenia stan zębów oraz sugeruje możliwe rozwiązania. Jeżeli uzębienie pacjenta wymaga leczenia, zabiegi muszą być wykonane przed założeniem aparatu. Jeśli lekarz ortodonta uzna, że należy usunąć jakiś ząb, może polecić udanie się do konkretnej placówki. Wystawi wtedy skierowanie do ekstrakcji.

Kolejna wizyta u ortodonty może być tą, na której zostaną pobrane wyciski. Mogą być też na niej zrobione zdjęcia pantomograficzne oraz cefalometryczne, a na ich podstawie stomatolog ustali plan leczenia.

Ile kosztuje wizyta u ortodonty oraz leczenie?

To, ile kosztuje wizyta u ortodonty, zależy od cennika danej placówki. Zwykle jednak pierwsza wizyta kosztuje stosunkowo niewiele – zwłaszcza w porównaniu z ceną tej, na której zostanie zamontowany drut oraz zameczki. Na koszt całego leczenia wpływa typ aparatu (stały, ruchomy, zwykły, estetyczny etc.) oraz długość terapii. Prócz tego nie bez znaczenia na budżet pacjenta pozostają dodatkowe zabiegi, które mogą być niezbędne. Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie.

Jak widać, temat leczenia ortodontycznego budzi wiele pytań oraz liczne wątpliwości. Kiedy wiadomo już, czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie, wytypowaliśmy sprawdzony gabinet, a także upewniliśmy się, że uzębienie nie wymaga zabiegów przygotowawczych, pozostaje umówić się na konsultację. Terapia u ortodonty wymaga czasu oraz samozaparcia, ale przynosi satysfakcjonujące rezultaty.

Umów wizytę