W przypadku implantów zębowych możliwe są dwa rodzaje zabiegów – wybór konkretnego z nich dostosowywany jest do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Pierwszy zabieg przebiega jednoetapowo, a drugi dwuetapowo. Czym dokładnie różnią się między sobą i jaki jest ich przebieg krok po kroku?
Implant zębowy jednoetapowy
Jednoetapowy implant zębowy jest szybszy, jednak narzuca pacjentowi znacznie większe wymagania co do higieny jamy ustnej. Stwarza to wyższe ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. W tym zabiegu w kość szczęki od razu zostaje wkręcona śruba gojąca, która wystaje z dziąsła. Szwy są usuwane po 7-10 dniach, a po całkowitym wygojeniu można przeprowadzić odbudowę protetyczną zęba. Warto mieć jednak na uwadze, że krótszy czas gojenia się implantu skraca również czas osteintegracji, czyli zrastania implantu z kością. W efekcie istnieje wyższe ryzyko ruchomości implantu lub jego niepożądanego ułożenia.
Implant zębowy dwuetapowy
Drugi dwuetapowy rodzaj implantu zębowego powszechnie uważa się za bezpieczniejszy. Mowa o tak zwanym implancie zamykanym, czyli zaszywanym pod tkankami jamy ustnej. Na ogół po upływie od 7 do 10 dni usuwa się szwy, a miejsce pozostawia do całkowitego wygojenia. Zatem kiedy drugi etap, w którym kolejny zabieg chirurgiczny odsłania implant? O tym decyduje indywidualna ocena procesu osteointegracji implantu. Zależy ona między innymi od konkretnego umiejscowienia implantu oraz oceny kondycji tkanki kostnej. Wątpliwości rozwiewa badanie radiologiczne. Kiedy kość wystarczająco zrośnie się z implantem, stomatolog odsłania implant, przeprowadzając kolejny zabieg chirurgiczny. Wówczas śruba zamykająca zastępowana jest śrubą gojącą, a następnie zakładane są kolejne szwy. Gdy po upływie około 2-3 tygodni wokół implantu ukształtuje się dziąsło, możliwa jest właściwa protetyczna odbudowa zęba.
Ile trwa implantacja – czas trwania zabiegu i gojenia
Chociaż sam zabieg wprowadzania implantu w kość szczęki jest stosunkowo krótki i trwa około 30 minut, czas, po którym można cieszyć się właściwym uzupełnieniem uzębienia, jest znacznie dłuższy. Zatem ile trwa implantacja? W przypadku dwuetapowego implantu zębowego może potrwać to nawet do kilku miesięcy. Wszystko zależy od tego, kiedy odsłonięcie implantu zostanie uznane za możliwe. Dla wielu osób, u których przeprowadzono już zdjęcie szwów po jakim czasie możliwe jest odsłonięcie implantu stanowi nurtującą kwestię. Na ogół po 6 tygodniach od zdjęcia szwów rana jest całkowicie wygojona. Należy jednak zaufać w tym przypadku stomatologowi i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ właściwa osteointegracja zapewnia niezawodność implantu do końca życia.
Jak postępować z raną po zdjęciu szwów?
Pacjenci, którym zależy na szybkim przystąpieniu do drugiego etapu implantu zębowego, powinni maksymalnie stosować się do zaleceń stomatologa dotyczących pielęgnacji miejsca zabiegu chirurgicznego po zdjęciu szwów. Zatem jak postępować z raną po zdjęciu szwów? Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę jamy ustnej i spożywać pokarmy o gładkiej, kremowej konsystencji. Rany nie powinno się dotykać ani palcami, ani językiem. Najlepiej unikać dużego wysiłku fizycznego, który może doprowadzić do wzmożonego krwawienia. Niezbędnie trzeba przestrzegać regularnych terminów wizyt kontrolnych, nawet jeśli gojenie implantu przebiega bez powikłań.
Stan zapalny po wszczepieniu implantu – jak go uniknąć?
Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego po wszczepieniu implantu zębowego są infekcje bakteryjne. Zaobserwować można wówczas obrzęk, zaczerwienienie i krwawienie z dziąsła, czemu towarzyszą dolegliwości bólowe i podwyższona temperatura ciała. Żeby zminimalizować ryzyko stanu zapalnego po wszczepieniu implantu, należy przestrzegać zaleceń, jak postępować z raną po zdjęciu szwów i na wszystkich innych etapach. Oprócz regularnego szczotkowania konieczne jest również korzystanie z nici dentystycznej. Całkowicie należy zrezygnować z palenia papierosów, które zwiększa ryzyko powikłań. Jeśli jednak stan zapalny wystąpi, konieczne może okazać się wcześniejsze odsłonięcie implantu w celu dokładnego oczyszczenia otaczających go tkanek, co dodatkowo wydłuży proces gojenia.