Pantomografia
Pantomografia (OPG lub po prostu zdjęcie pantomograficzne) to jedno z najpopularniejszych badań kontrolnych. Poprzez wykonanie badania, możliwa jest niezwykle dokładna i całościowa ocena stanu:
– zębów,
– korzeni,
– dziąseł,
– żuchwy,
– stawów skroniowo-żuchwowych,
– zatok szczękowych.
Zdjęcie panoramiczne zębów, ukazuje przede wszystkim zmiany niewidoczne podczas zwykłego badania oraz poprawność wykonanego wcześniej leczenia kanałowego czy usuwania ósemek. Umożliwia dokładne wykrycie zębów nadliczbowych czy zawiązków niewyrżniętych zębów (także tych mądrości) oraz wstępną ocenę poziomu kości i wielkość próchnicy.
By uzyskać zdjęcie panoramiczne zębów, przeprowadza się badanie w pozycji stojącej. Jest ono szybkie, bezbolesne i komfortowe.
Wskazania do wykonania pantomografii to między innymi:
- wszelkie urazy szczęki, także te mechaniczne,
- choroby przyzębia,
- rozwinięta próchnica zęba (lub zębów); na zdjęciu będzie ona widoczna w postaci rzucających się w oczy jasnych plam,
- prawdopodobieństwo wystąpienia zębów zatrzymanych czy zakwalifikowanych do usunięcia,
- konieczność przygotowania pacjentów do operacji wszczepiania implantów zębowych.
Należy pamiętać jednak o tym, że pantomogram nie jest rzeczywistym obrazem badanego obszaru. Jest on powiększony o około 15 procent, przez co niektóre obszary mogą nie być uchwycone na zdjęciu panoramicznym.
Radiowizjografia
RVG, czyli radiowizjografia to zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne, które zapisywane jest w postaci cyfrowej. To jedno z najnowocześniejszych metod wykonywania zdjęć, dzięki czemu stomatolog w prosty sposób może otrzymać materiał do analizy obecności chorób oraz specyfiki zgryzu Pacjenta. Zdjęcie panoramiczne RVG jest dokładniejsze od zdjęcia na kliszy, trwa zaledwie kilka sekund, a obraz można dokładnie analizować na ekranie komputera pod dowolnym kątem.
Przebieg takiego badania jest niezwykle prosty. Polega ono na włożeniu do ust Pacjenta specjalnego czujnika. Po kilku chwilach lekarz na ekranie widzi zdjęcie, które na tym etapie może być dostosowywane do potrzeb badania. Obróbka zdjęć RVG pozwala na łatwe rozjaśnianie lub przyciemnianie. Co więcej, radiowizjografia pozwala na wykonanie tak dużej ilości zdjęć, ile jest faktycznie potrzebne. W przypadku klasycznego RTG byłoby to niezwykle trudne i czasochłonne.
Innym czynnikiem wyróżniającym badanie RVG jest minimalna dawka promieniowania w porównaniu do standardowego badania, dzięki czemu jest wyjątkowo bezpieczne. Nawet w przypadku konieczności kilkukrotnego wykonania badania, przyjęta ilość promieniowania Roentgena będzie znacznie niższa, niż w wypadku tradycyjnego RTG.
Nasze usługi
-
Badanie wstępne
Szczegółowe badanie wraz z dokumentacją fotograficzną i pisemną o stanie zdrowia jamy ustnej.
zdjęcie wewnątrzustne. -
Badanie kontrolne
jest wykonywane po 6 miesiącach od zakończenia leczenia.
-
Protetyka indywidualna
projektowanie kompleksowego leczenia protetycznego, implanto-protetycznego oraz estetycznego.
-
Zdjęcie panoramiczne małe
-
Zdjęcie panoramiczne
ogólne zdjęcie jamy ustnej.