Umów wizytę +48 607 516 663

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Stomatologia to szeroka dziedzina medycyny, dzieląca się na liczne podgatunki. W ciągu swojego życia każdy człowiek przynajmniej raz skorzysta z zabiegów z zakresu stomatologii ogólnej, periodontologii, a także protetyki dentystycznej. Ostatnia kategoria dotyczy odbudowy zębów. W przeszłości kojarzono ją głównie z usługami dla osób starszych, potrzebujących np. sztucznej szczęki. Dziś ma o wiele więcej do zaoferowania.

Protetyka co to jest?

Nowoczesna protetyka stomatologiczna skupia się na rekonstrukcji uszkodzonych zębów oraz uzupełnianiu ubytków. Udostępnia pacjentom gabinetów dentystycznych bogatą gamę procedur, dzięki którym mogą odzyskać naturalne funkcje żucia. Braki zębowe wpływają nie tylko na wygląd, ale i na samopoczucie – zwłaszcza gdy dotyczą zębów przednich. Prócz tego negatywnie oddziałują na sąsiednie zęby. Te, tracąc oparcie, z czasem zaczynają się przechylać. Zmniejsza się ilość tkanki kostnej w miejscu, w którym znajdował się usunięty ząb, a to pociąga za sobą kolejne konsekwencje. Im wcześniej osoba z ubytkami w uzębieniu trafi do gabinetu protetyka stomatologicznego, tym lepiej.

Poza uzupełnianiem braków protetyka dentystyczna obejmuje odbudowę zębów ukruszonych, pękniętych albo złamanych. Często pomaga ludziom po wypadkach, urazach lub kontuzjach w trakcie pracy bądź uprawiania sportu.

Czym się zajmuje protetyk stomatologiczny?

W codziennej pracy specjalista w dziedzinie protetyki stomatologicznej odbudowuje pojedyncze ubytki. Protetyk stomatologiczny zajmuje się także częściowym lub całkowitym bezzębiem. Dobiera dla pacjentów najlepsze rozwiązania, biorąc pod uwagę ich oczekiwania oraz możliwości (włącznie z finansowymi).

Osoby odwiedzające gabinet protetyka, mogą zdecydować się na szereg prac protetycznych, od licówek czy koron po mosty. Część pacjentów wybiera uzupełnienia ruchome (np. protezy), z kolei część woli postawić na nowoczesne warianty takie jak mosty na implantach. W niektórych przypadkach przed rozpoczęciem leczenia protetycznego chętni muszą przejść zabiegi z innych dziedzin stomatologii, np. piłowanie sąsiednich zębów, na których będzie opierał się most czy przygotowywanie podłoża pod wszczepy.

Protetyka stomatologiczna – co obejmuje?

Zaawansowana protetyka zębów umożliwia odzyskanie albo zachowanie prawidłowego zgryzu. Pośrednio wpływa na zahamowanie powstawania nowych zmarszczek, co korzystnie działa na wygląd (odmładza). Ponadto znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy w jamie ustnej.

Odpowiednią metodę leczenia protetycznego dobiera lekarz stomatolog w trakcie konsultacji. Decyzję podejmuje m.in. na podstawie wywiadu, badania jamy ustnej oraz zdjęcie pantomograficzne.

Umów wizytę