Umów wizytę +48 607 516 663

Wybielanie – najczęściej zadawane pytania

Czym należy się kierować przy wyborze metody wybielania?

Lekarz w profesjonalny sposób dopasowuje metodę wybielania zębów, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Podczas wywiadu oraz badania jamy ustnej lekarz ocenia stan zębów i dziąsła, a w szczególności to, czy ma do czynienia z wrodzonym ciemnym kolorem, przebarwieniem zębów na skutek zażywania w przeszłości leków, np. antybiotyków – tetracyklin, czy jest to po prostu naturalne ciemnienie zębów pod wpływem codziennie spożywanych substancji barwiących.

O ile jaśniejsze mogą być zęby i jak długo utrzyma się efekt?

Zęby mogą być jaśniejsze do ośmiu odcieni. Oznacza to, że efekt jest wyraźnie widoczny. Najczęściej utrzymuje się on od kilku miesięcy do kilku lat. Jest to indywidualny proces, uzależniony w znacznym stopniu od nawyków żywieniowych i przestrzegania zasad higieny.

Czy wybielają się plomby?

Wypełnienia nie zmieniają swojego koloru pod wpływem środka wybielającego. Może się okazać, że po ustabilizowaniu się nowego koloru zębów (po ok. 2 tygodniach) niektóre wypełnienia będą wymagały wymiany.

Czy wybielanie jest bezpieczne?

Rozjaśnianie zębów stosuje się od przeszło 20 lat. W praktyce stomatologicznej najczęściej stosowanymi i najbezpieczniejszymi substancjami wybielającymi są nadtlenki (nadtlenek karbamidu i nadtlenek wodoru). Przeprowadzane różne, niezależne badania, także pod mikroskopem skaningowym, nie wykazały negatywnego wpływu prawidłowo zaleconego przez lekarza środka wybielającego na strukturę i skład chemiczny własnych zębów pacjenta.

Jakie są zalecenia po wybielaniu?

Przez kilka godzin po zabiegu należy pić tylko wodę i ograniczyć jedzenie. Przez 24 godziny należy unikać spożywania potraw gorących lub bardzo zimnych. Przez następne dwa, do kilku dni stosować tzw. białą dietę, polegającą na wyeliminowaniu z jadłospisu wszelkich substancji intensywnie barwiących, takich jak: kawa, herbata, czerwone wino, coca-cola, soki owocowe, jagody, sosy do makaronu, potrawy z curry, barszcz, arbuz. Należy pić dużo wody mineralnej w celu ponownego uwodnienia zębów. Należy również prawidłowo przeprowadzać codzienne czyszczenie zębów, a stosowanie płukanek do ust należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Prawa autorskie do materiałów należą do Mariusz Oboda Consulting & Training Group.
Umów wizytę