Choroby zębów to temat dotyczący bardzo wielu osób. Choć wizyty u stomatologa nierzadko wywołują przykre emocje i lęk, są koniecznością. Stan uzębienia to nie tylko kwestia estetyki, ponieważ zdrowie jamy ustnej rzutuje na zdrowie całego organizmu. Szacuje się, że 98% dorosłych Polaków zmaga się z próchnicą. Przyczyny tego są różne – od zaniedbania higieny po uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od powodu jej powstania, próchnicę należy leczyć.
Czym jest próchnica?
Próchnica jest chorobą zakaźną, w której przebiegu tworzące zęby tkanki ulegają zniszczeniu. Za powstawanie próchnicy odpowiedzialne są bakterie, bytujące w płytce nazębnej, ale nie tylko. Aby doszło do rozwoju choroby, konieczne jest współistnienie czterech składowych–bakterii: pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillusacidophilus) oraz paciorkowców (Streptococcus), cukrów, stanowiących dla nich pożywkę, genetycznych predyspozycji oraz upływu czasu. Nieleczona próchnica rozwija się stopniowo i początkowo może nie dawać zauważalnych objawów.
Transmisja zakażenia jest bardzo prosta. Wystarczy podzielić się papierosem lub napojem, pitym prosto z butelki, skorzystać z używanych przez kogoś innego sztućców czy podać małemu dziecku oblizany smoczek. Niemal wszystkie osoby dorosłe na pewnym etapie swojego życia zetkną się z chorobami zębów. Wiadome jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zainteresować się, jak zapobiegać próchnicy i jej rozwojowi.
Jak zapobiegać próchnicy – podpowiadamy
Profilaktyka próchnicy powinna być wprowadzona we wczesnym dzieciństwie. Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa. Już kilkuletnie dzieci warto zabierać na regularne przeglądy stomatologiczne. Nie tylko da to możliwość oswojenia dziecka z dentystą, co pomoże zapobiec stresowi i nerwom związanym z wizytami w późniejszym wieku, ale także zweryfikowania, czy młody człowiek prawidłowo i odpowiednio dokładnie czyści swoje zęby. W przypadku dzieci potrzebnym zabiegiem jest także lakowanie. Dzięki niemu wypełnione i uszczelnione zostają wszelkie zagłębienia i dołki na powierzchni zębów, w których rozwijałyby się bakterie.
Nawet jeżeli w jamie ustnej nie pojawiają się żadne problemy i nie występują dolegliwości, warto umawiać się na regularne przeglądy stomatologiczne. Istotną częścią profilaktyki przeciwpróchniczej jest także higienizacja. To procedura, którą oferuje każdy gabinet. W jej zakres wchodzi usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie oraz fluoryzacja. Takie działanie gwarantuje bardzo dokładne oczyszczenie zębów z gromadzących się złogów, osadu i przebarwień, nierzadko niemożliwych do usunięcia samodzielnie.
Dbanie o higienę jamy ustnej, dokładne czyszczenie zębów po każdym posiłku i regularne wizyty u stomatologa są niezwykle istotne, jednak jest jeszcze jedna rzecz, o której nie można zapominać – zdrowa dieta. Zbilansowane posiłki, bogate w elementy budulcowe kości i zębów, a ubogie w składniki kwaśne lub bardzo słodkie, znacząco wpłyną na stan uzębienia. Prawidłowe odżywanie się pozytywnie wpłynie na cały organizm oraz podniesie poziom odporności na różne infekcje, co sprawi, że leczenie próchnicy nie będzie tematem, którym będziemy musieli się interesować – a przecież o to chodzi.
Jak leczyć próchnicę – przede wszystkim świadomie
Należy mieć świadomość, że próchnica zęba nie wyleczy się sama. Zęby nie są tkankami, które samodzielnie się regenerują, wobec czego konieczna jest wizyta u stomatologa. Znienawidzone przez wiele osób borowanie jest jedynym sposobem na leczenie próchnicy i wyleczenie dotkniętych nią zębów. Im wcześniej zostanie zauważona zmiana, tym łatwiej będzie się jej pozbyć. Bardzo zaawansowana próchnica nierzadko powoduje konieczność wprowadzenia leczenia kanałowego lub nawet ekstrakcji zębów.
Nieleczona próchnica może prowadzić do rozwoju poważnych chorób różnych narządów wewnętrznych – jej skutkiem może być zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek czy trzustki, miażdżyca, a nawet alergie. Konsekwencje dotykają nie tylko osoby dorosłe, posiadające stałe zęby, ale także dzieci. Brak leczenia próchnicy na zębach mlecznych może prowadzić do powstawania wad zgryzu czy trwałego uszkodzenia zębów stałych. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalisty. Jeśli szukasz profesjonalnego stomatologa w Gdańsku – skontaktuj się z nami.