Umów wizytę +48 607 516 663

Higienizacja zębów – na czym polega oraz dlaczego warto?

Każdego dnia nasze zęby mają kontakt z licznymi zanieczyszczeniami i osadami gromadzącymi się wskutek spożywania różnorodnych dań i napojów. I chociaż z dnia na dzień tego nie widać, na ich powierzchni wytwarza się stopniowo warstwa, która negatywnie wpływa nie tylko na stan zębów, ale również ich walory estetyczne. Dlatego zabiegiem stomatologicznym, który powinien być wykonywalny regularnie, jest higienizacja zębów.

Co to jest higienizacja zębów – wyjaśniamy

Wiele osób z pewnością słyszało o piaskowaniu, kamieniu nazębnym czy korzystnym wpływie fluoru, jednak co to jest higienizacja zębów? Tego typu procedura to kompleksowe usunięcie różnych osadów, dogłębne oczyszczanie, pozbycie się kamienia nazębnego oraz zabezpieczenie zębów przed powstawaniem ubytków. Zabieg higienizacji bardzo korzystnie wpływa na kondycję uzębienia i higienę jamy ustnej, zapobiega pojawianiu się różnego rodzaju uszkodzeń, a w wielu przypadkach ma też efekt wybielający.

Jakie procedury obejmuje higienizacja zębów?

Na zabieg higienizacji zębów składa się kilka procesów, spośród których najważniejsze to:

  • usuwanie kamienia nazębnego (skaling), którego nie można pozbyć się w warunkach domowych, m.in. z przestrzeni międzyzębowych oraz przy dziąsłach,
  • usuwanie osadów i przebarwień oraz płytki nazębnej powstającej na powierzchni szkliwa (piaskowanie),
  • wygładzanie powierzchni zębów wraz z ostatecznym pozbyciem się osadów i wypolerowaniem szkliwa, dzięki czemu powstawanie nowych zanieczyszczeń i nalotów staje się utrudnione,
  • lakierowanie szkliwa, czyli ochrona przed pojawieniem się nadwrażliwości szyjek zębowych oraz wzmocnienie fluorem, dzięki czemu zęby stają się znacznie odporniejsze na próchnicę oraz ubytki.

Ile trwa higienizacja zębów złożona z powyższych zabiegów? Czas całej procedury uzależniony jest stanu i ilości osadów niezbędnych. Najczęściej jednak całość działań stomatologicznych zajmuje około 60 minut.

Higienizacja zębów przed i po – kto zauważy największą różnicę?

Higienizacja zębów to procedura, która powinna być wykonywana obowiązkowo przez każdą osobę, podobnie jak przegląd stomatologiczny. Skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja ściśle wpisują się w profil ogólnej profilaktyki dentystycznej i znacznie zmniejszają konieczność odwiedzania stomatologa w związku z pojawiającymi się bólami i ubytkami.

Największą różnicę pomiędzy stanem uzębienia przed higienizacją i po zauważą osoby palące papierosy i pijące regularnie kawę lub herbatę oraz pacjenci z zaawansowanym kamieniem nazębnym i skłonnościami do próchnicy. Higienizacja zębów doskonale wpłynie również na osoby będące w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym. Wykonanie zabiegu higienizacji wskazane jest też przed zabiegiem wybielania zębów.

Jak często należy przeprowadzać higienizację zębów? Czy to boli?

Wiele osób ma obawy przed wykonaniem zabiegu, ponieważ zastanawia się, czy higienizacja zębów boli. Procedura składająca się z powyżej wymienionych etapów jest w większości przypadków bezbolesna. Niewielkie dolegliwości bólowe mogą jednak pojawić się w przypadku, gdy ilość osadu i kamienia nazębnego jest znaczna. Tego typu przypadki dotyczą jednak zazwyczaj osób z wyjątkową nadwrażliwością zębów lub cofniętymi dziąsłami.

Ryzyko wystąpienia dyskomfortu lub niewielkiego bólu ściśle wiąże się z brakiem regularności wykonywania dogłębnego oczyszczania. Higienizacja zębów powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku (sam skaling warto przeprowadzić też pomiędzy zabiegami higienizacji). Wówczas procedura oczyszczania zębów nie będzie wymagała aż tak dużej ingerencji, a sama higienizacja przebiegać będzie komfortowo i bezboleśnie.

Umów wizytę