Umów wizytę +48 607 516 663

Leczenie kanałowe zęba krok po kroku

Jeszcze do niedawna leczenie kanałowe było owiane złą sławą. Utożsamiano je z wyjątkowo bolesnym zabiegiem, dlatego wiele osób zwlekało z wizytą u stomatologa. Jednak dziś, dzięki nowoczesnym technologiom i precyzyjnym narzędziom, endodoncja charakteryzuje się znacznie większym komfortem i skutecznością leczenia. Na czym polega leczenie kanałowe krok po kroku i dlaczego warto z niego korzystać?

Co to jest leczenie kanałowe?

Endodoncja to skuteczna metoda leczenia najtrudniejszych przypadków zmian w miazdze zębów i tkanek otaczających ich korzenie. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem pozwala na precyzyjne oczyszczenie, dezynfekcję i osuszenie wnętrza komory zęba oraz jego kanałów. Następnie przestrzenie te są wypełnienie gutaperką – biozgodną substancją zapobiegającą stanom zapalnym w przyszłości. Zawsze warto walczyć o naturalne zęby, żeby jak najdłużej zachować je w swojej jamie ustnej. Jeżeli szukasz specjalisty, sprawdź ofertę renomowanego dentysty z Gdańska.

Leczenie kanałowe kiedy?

Leczenie kanałowe zęba jest konieczne, gdy nieleczona próchnica pokonała szkliwo i zębinę, dostając się do unerwionej miazgi. Większość osób odczuwa wówczas tępy, ostry ból, który występuje zarówno przy dotyku, jak i w trakcie kontaktu z wysoką i niską temperaturą lub słodkim jedzeniem oraz piciem. W większości ludzie decydują się na leczenie kanałowe kiedy ból staje się naprawdę silny. To motywacja do szybkiej wizyty w gabinecie dentystycznym. Niekiedy może zdarzyć się, że ząb nie boli, a zmiany są wykrywane dopiero w trakcie badania lub na zdjęciu RTG. Jednak pomimo braku dolegliwości bólowych nie należy bagatelizować swojego stanu zdrowia. Namnażające się bakterie wywołują stan zapalny, który ma kontakt z krwioobiegiem, dlatego nie powinno się zwlekać z doinformowaniem, co to jest leczenie kanałowe.

Jak przebiega leczenie endodontyczne krok po kroku?

Wiele osób zastanawia się, na czym polega leczenie kanałowe i czym różni się od standardowego wypełniania ubytków. Przede wszystkim w przypadku leczenia kanałowego konieczna jest praca z użyciem mikroskopu, który gwarantuje precyzję nawet w obrębie jednego milimetra kwadratowego. Dzięki temu stomatolog może dotrzeć do wszystkich kanałów i zlokalizować pęknięcia lub złamane narzędzia. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego konieczne jest prześwietlenie RTG zęba. Dzięki temu można ocenić postęp próchnicy i oszacować powodzenie leczenia. Leczenie endodontyczne zawsze przebiega w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie eliminuje ból. Stomatolog usuwa zakażoną miazgę z kanału zębowego. Czysty i suchy kanał wypełnia gutaperką. Na sam koniec stomatolog przystępuje do odbudowy korony zęba.

Umów wizytę >
Umów wizytę