Umów wizytę +48 607 516 663

Jakie korzyści dają implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne stanowią nowoczesną metodę uzupełniania braku uzębienia. Przy ich zastosowaniu możliwe jest idealne odwzorowanie naturalnych zębów, co zapewnia wysoką estetykę, komfort oraz bezpieczeństwo. Profesjonalnie wykonane implanty stomatologiczne, które są odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć przez całe życie, gwarantując dokładne gryzienie i przeżuwanie pokarmów. W pełni zastępują ząb, zachowując stałe ustawienie.

Co to są implanty zębów i kiedy warto je stosować?

Osoby, które z różnych przyczyn doświadczyły utraty zębów, stają przed decyzją ich uzupełnienia. Do wyboru pozostają różne systemy implantologiczne, jednak właściwie co to są implanty? Czym różnią się na przykład od protezy? W przypadku implantów mamy do czynienia ze sztucznymi korzeniami zębów, które są na stałe mocowane w kości szczęki. Ich budowa w najwyższym możliwym stopniu imituje zatem naturalny korzeń zęba. Ponieważ śruba implantu jest wykonana z czystego tytanu, nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Materiał ten wykazuje stuprocentową biozgodność z ludzkim organizmem. Indywidualnie projektowana korona implantu zostaje dopasowana do reszty uzębienia, dlatego nie ma konieczności szlifowania zębów sąsiadujących z implantem.

Implant zęba krok po kroku – przebieg zabiegu

Pierwszy krok przed założeniem implantu zęba to konsultacja w gabinecie stomatologicznym. Podczas niej odbywa się szczegółowy wywiad medyczny na temat stanu zdrowia pacjenta, a dodatkowo badanie jamy ustnej, zdjęcie panoramiczne zębów i tomografia komputerowa. Na tej podstawie pacjentowi przedstawiane są najodpowiedniejsze systemy implantologiczne. Po wyborze jednego z nich ustalany jest termin właściwej wizyty wszczepienia implantu. Dla wielu osób planujących implant zęba ile trwa zabieg to ważna informacja. Jak w wielu zagadnieniach medycznych, można odpowiedzieć – to zależy. Na ogół zajmuje on kilkadziesiąt minut, gdy nacina się dziąsło, nawierca otwór w kości szczęki, wprowadza implant i zakłada szwy. Zabieg można jednak przyspieszyć, gdy skorzystamy z indywidualnie zaprojektowanego szablonu chirurgicznego, wtedy wszczepienie implantu będzie jeszcze bardziej bezpieczne i przewidywalne, co wiąże się z krótkim czasem zabiegu (około 30 minut). Wszystkie te czynności wykonywane są przy udziale specjalnych lup bądź mikroskopu, który gwarantuje wysoką precyzję zabiegu. Po 14 dniach podczas kontroli u stomatologa można zdjąć szwy.

Implant zęba czy boli?

Sam zabieg implantu zębowego przebiega w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny. Jednak po zabiegu, gdy znieczulenie przestanie działać, mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Z tego względu należy zażywać leki przeciwbólowe zapisane przez stomatologa. Dyskomfort złagodzą także zimne okłady, które dodatkowo ograniczą ewentualny obrzęk lub krwawienie z miejsca implantu. Żeby ograniczyć ból występujący po implancie zębowym, należy przestrzegać zaleceń implantologa, nie tylko odnośnie do leczenia farmakologicznego. Trzeba między innymi jeść rozdrobniony pokarm, płukać jamę ustną, nie palić papierosów i omijać okolicę implantu podczas mycia zębów.

Implant zęba powikłania – na co uważać?

Chociaż implanty zębowe to bezpieczna dla zdrowia metoda uzupełniania braków w uzębieniu, należy uważać na ewentualne powikłania. Nie powinny one wystąpić, jeżeli zabieg został przeprowadzony w sposób profesjonalny i zachowano właściwą higienę jamy ustnej. W kwestii takiej jak implant zęba powikłania, które najczęściej występują, to przede wszystkim ból, obrzęk i zaczerwienienie dziąsła. To normalne objawy, które ustępują z czasem. Może pojawić się także krwawienie, które przy umiarkowanym nasileniu nie jest niepokojące. Należy natomiast poinformować stomatologa, jeśli zaobserwowana zostanie ropna wydzielina, ruchomość implantu albo odsłonięcie jego korzenia.

Umów wizytę