Higiena jamy ustnej to jeden z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji. Dzięki dokładnemu czyszczeniu i dbaniu o zęby, a także regularnym wizytom u stomatologa, znacznie zmniejsza się ryzyko powstawania ubytków i dolegliwości bólowych. Tego typu nawyki pozwalają też utrzymać w doskonałej kondycji wszelkiego rodzaju uzupełnienia, jakim są m.in. implanty. Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej po wszczepieniu implantów i na co należy w takim przypadku zwrócić szczególną uwagę?
Dlaczego czyszczenie implantów jest tak ważne?
Mogłoby się wydawać, że skoro implanty są elementami sztucznymi, nie wymagają zaawansowanego czyszczenia czy szczególnych zabiegów. Jest to jednak myślenie błędne. Co prawda implanty wykonane są z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów oraz wykazują obojętność wobec mikroorganizmów i drobnoustrojów, ale ich higiena jest kluczowa dla całego procesu przyjęcia się uzupełnień. Implanty nie ulegają demineralizacji ani działaniu próchnicy. Jednak brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do ich utraty.
Higiena implantów powinna zostać wdrożona tuż po ich wszczepieniu, ponieważ miejsce aplikacji jest szczególnie podatne na stany zapalne, ataki bakterii i przenikanie ich w głąb dziąseł oraz dalej do organizmu. Czyszczenie implantów jest kluczowe także po zagojeniu okolicznych struktur. W przeciwnym wypadku namnażające się drobnoustroje i osad prowadzą do powstawania ubytków, zapaleń i stanów, kiedy implanty mogą ulec uszkodzeniu, co może skutkować nawet ich utratą.
Higiena implantów – jakich szczoteczek i past należy używać?
Higiena implantów zębowych to przede wszystkim regularne i dokładne czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Pierwsze tygodnie po wszczepieniu to czas, kiedy szczotkowanie powinno być uważne i delikatne. Kluczowe jest tu zapobieganie podrażnieniom rany, dlatego bardzo dobrym wyborem będzie szczoteczka tradycyjna o miękkim włosiu. Doskonałą opcją jest w tym przypadku także szczoteczka ultradźwiękowa, która wykazuje dodatkowo działanie terapeutyczne i antybakteryjne.
Po zagojeniu się ran dobrym wyborem będzie szczoteczka soniczno-ultradźwiękowa, która dzięki drganiom dodatkowo zapewnia jeszcze dokładniejsze czyszczenie zębów, jak i szczelin międzyzębowych.
Higiena jamy ustnej w przypadku implantów wymaga też stosowania odpowiedniej pasty do zębów, która złagodzi podrażnienia i stany zapalne, oraz zapobiegnie gromadzeniu się bakterii na powierzchni implantów. Doskonałym wyborem będą produkty o działaniu antybakteryjnym wzbogacone o wyciągi z ziół wykazujących działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Świetnie sprawdzą się też pasty z dodatkiem panthenolu, witaminy E czy chlorheksydyny.
Higiena implantów zębowych a irygator i płyny do płukania jamy ustnej
Regularne mycie zębów z zastosowaniem odpowiednich past i używaniem właściwych akcesoriów warto uzupełnić płynami do płukania jamy ustnej. To kluczowy sposób na higienę tuż po zabiegu wszczepienia, gdyż pozwala na usuwanie bakterii bezdotykowo i nie drażniąc rany. Po zagojeniu nie należy z tej praktyki rezygnować. Płyn do płukania jamy ustnej, najlepiej o działaniu antybakteryjnym, dobrze jest mieć zawsze przy sobie i używać go po każdym posiłku.
Warto też wyposażyć się w irygator, który bardzo ułatwi czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i znacznie korzystniej wpłynie na higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantów niż tradycyjna nić dentystyczna. Urządzenie to działa delikatniej, nie powodując mikrourazów czy otarć. Należy również pamiętać, że higiena implantów to nie wszystko. Niezbędne są także regularne przeglądy dentystyczne oraz wykonywanie higienizacji.