Umów wizytę +48 607 516 663

Obalamy mity dotyczące implantów zębowych

Implanty zębowe to bez wątpienia jedno ze spektakularnych odkryć współczesnej stomatologii. Leczenie implantologiczne jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i wyglądu. Stomatolodzy rekomendują wszczepienie implantu zębowego jako jedną z najlepszych metod uzupełniania braków w uzębieniu. Pomimo tego na temat najnowocześniejszego dokonania współczesnej stomatologii nadal krąży wiele nieprawdziwych stereotypów. Dlatego też w tym artykule obalimy wszelkiego rodzaju mity o implantach zębowych.

Najczęstsze mity o implantach zębowych

Na samym początku przybliżymy nieco temat implantów zębowych. Są to małe, tytanowe śrubki wszczepiane w miejsce utraconych korzeni zębowych. Tytanowy implant zębowy jest solidną podstawą do zamocowania odbudowy protetycznej, która jest dobierana indywidualnie do pacjenta. Implant zębowy wykonuje się zarówno w przypadku pojedynczej luki, kilku braków, jak i bezzębia. Niekwestionowaną zaletą jest trwałość implantów – zastępują naturalne zęby, przez co pacjenci odzyskują komfort życia, mogąc bez przeszkód gryźć nawet najtwardsze pokarmy.

Wszczepienie implantu zębowego boli — mit

Pierwszym, a zarazem najpowszechniejszym mitem o implantach zębowych jest stwierdzenie, że wszczepienie implantu powoduje ból. Jest to najczęstszy powód, przez który pacjenci przekładają, bądź całkowicie odwołują umówiony zabieg. Nie ma się jednak czego obawiać, gdyż podczas wszczepiania implantu zębowego stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest w pełni bezbolesny.

Implant zębowy wywołuje alergie — mit

Leczenie implantologiczne może powodować alergię – to kolejny często powtarzany mit. Większość implantów wykonuje się z tytanu, który jest bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm. U większości osób nie powoduje reakcji uczuleniowych, a alergie występują niezwykle rzadko. Jeżeli jednak okaże się, że tytanowe implanty wywołały jakieś zaburzenia, implantolog może użyć wszczepu cyrkonowego.

Implanty zębowe wykluczają rezonans magnetyczny i zabiegi kosmetyczne – mit

Kolejne mity o implantach zębowych dotyczą wykonania rezonansu magnetycznego oraz zabiegów kosmetycznych. Jeżeli chodzi o rezonans magnetyczny, to nie ma dowodów świadczących o  szkodliwym działaniu implantów na nasze zdrowie podczas wykonania badania. Jednak przed rozpoczęciem rezonansu magnetycznego warto poinformować lekarza o tym, że posiadamy implanty zębowe.

Wiele osób obawia się także, że wszczepienie tytanowego implantu zębowego uniemożliwi wykonanie zabiegów kosmetycznych. Zazwyczaj obawy dotyczą zabiegu, w którego trakcie wykorzystywane są fale ultradźwiękowe. Plotki głoszą, że przy oddziaływaniu ultradźwięków na skórę, implanty zębowe zaczynają drgać. Jest to oczywiście nieprawda, jednak przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu kosmetycznego warto wspomnieć o posiadaniu implantów zębowych osobie pracującej w salonie.

Implanty zębowe na ile lat posłużą?

Bardzo często pada również stwierdzenie, że implanty zębowe nie są trwałe. Oczywiście jest to kolejna wierutna bzdura. Implantologia to dziedzina, która nieprzerwanie się rozwija, co przekłada się między innymi na długotrwałą trwałość implantów. Podczas konsultacji implantologicznej bardzo często pada pytanie: implanty zębowe – na ile lat posłużą? Otóż odpowiednie dbanie o higienę oraz regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne sprawia, że w wielu przypadkach służą nam przez całe życie.

Jak widać, istnieje szereg mitów o implantach zębowych, które z łatwością można obalić. Nie warto więc przejmować się, że w jakiś sposób zaburzą one dotychczasowe życie.

Umów wizytę