Umów wizytę +48 607 516 663

Jaką protezę zębową wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas chciałby jak najdłużej cieszyć się własnym pięknym uzębieniem. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Utrata estetycznego koloru zęba, znaczące ubytki czy wręcz bezzębie to przypadłości, które powodują ogromny dyskomfort psychiczny oraz upośledzają prawidłowe funkcjonowanie żucia i gryzienia. Wszelkie problemy z zębami mają więc wymiar nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny, dlatego należy im jak najszybciej zaradzić. Na szczęście obecny poziom wiedzy i nowoczesne technologie protetyczne umożliwiają przywrócenie pacjentom pięknego uśmiechu oraz maksymalne ograniczenie lub całkowite zniwelowanie dyskomfortu związanego z koniecznością noszenia protezy zębowej. Aby leczenie było w pełni satysfakcjonujące warto sprawdzić, jakie są rodzaje protez zębowych i szczegółowo omówić z lekarzem wszystkie zalety oraz wady wybranego rozwiązania.

Czym są protezy dentystyczne?

Protezy to różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne, których celem jest zastąpienie brakujących zębów lub odbudowa zębów zniszczonych i nieestetycznych. Ogólnie dzielą się na protezy ruchome, czyli takie, które pacjent może samodzielnie włożyć i wyjąć z jamy ustnej oraz protezy stałe, które są tak zamocowane, że nie można pozbyć się ich samodzielnie. Protezy dzielą się też na całkowite – gdy ich zadaniem jest rekonstrukcja całego łuku zębowego oraz częściowe mające odbudować mniejsze ubytki w uzębieniu. Poszczególne rodzaje protez zębowych wykonywane są z różnych materiałów, wśród których jest ceramika, porcelana czy metal, a ostateczny wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od wskazań medycznych, rodzaju i umiejscowienia ubytków oraz oczekiwań pacjenta.

Jakie są rodzaje protez zębowych stałych?

Wśród powszechnie stosowanych protez zębowych o charakterze stałym znajdują się mocowane na naturalnym korzeniu zęba albo na implancie korony oraz umożliwiające odbudowę kilku sąsiadujących ze sobą zębów mosty. Często stosuje się również mocujące zęby wkłady koronowo-korzeniowe, idealnie odtwarzające kształt zęba, wypełnienia typu onlay, oraz korygujące kształt czy kolor zębów licówki.

Rodzaje protez zębowych ruchomych

Nie zawsze jest możliwość zastosowania stałych protez zębowych. W takich przypadkach rozwiązaniem są protezy ruchome, wśród których uwagę zwracają nowoczesne protezy termoplastyczne( jednak są one mniej trwałe z racji użytego materiału bardziej miękkiego co powodować może szybsze ich zużycie). Są one komfortowe w użytkowaniu ze względu na brak często uczulających metalowych elementów oraz fakt, że są bardziej miękkie niż te tradycyjne z akrylu. nie osiadają na dziąśle i nie powodują zaniku kości.  Innym rodzajem są mocowane za pomocą specjalnych zatrzasków czy magnesów protezy akrylowe oraz wykonane z zastosowaniem podpierających elementów metalowych protezy szkieletowe.

Trwałe i estetyczne korony porcelanowe Gdańsk

Jedną z najlepszych stosowanych również w naszych gabinetach metod poprawienia swojego uśmiechu jest zastosowanie porcelanowych koron, które skutecznie maskują zniszczone czy odbarwione zęby i doskonale komponują się z resztą uzębienia. Chcąc cieszyć się idealnym efektem, warto wybrać korony na niewidocznej i trwałej podbudowie z cyrkonu (ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy zębów przednich). Niezależnie od rodzaju podbudowy, korony porcelanowe charakteryzują się bardzo dużą estetyką i są niemal niemożliwe do odróżnienia od naturalnych zębów.

Protezy zębowe Gdańsk – warto zaufać specjalistom

Wybór protezy zębowej na pewno nie jest sprawą łatwą, zwłaszcza dla osoby, która po raz pierwszy ma do czynienia z tym tematem. Choć początkowo konieczność leczenia protetycznego może wywołać pewne obawy, zawsze należy pamiętać, że współczesne osiągnięcia z tej dziedziny stomatologii umożliwiają dokonanie naprawdę niesamowitych metamorfoz uzębienia. Jeśli chodzi o protezy zębowe, Gdańsk jest miastem, w którym nasi specjaliści zajmują się leczeniem nawet najbardziej skomplikowanych przypadków. Podstawą zadowolenia naszych klientów jest ścisła współpraca z lekarzem, określenie swoich oczekiwań i dobranie odpowiedniej metody leczenia dla każdego pacjenta. Wybór konkretnego rodzaju protezy zależy głównie od stanu uzębienia pacjenta oraz ilości ubytków, ale niemały wpływ na ostateczną decyzję mają również ewentualne skłonności do alergii lub czynniki natury psychologicznej. Połączenie fachowej wiedzy i prawidłowej diagnostyki z oczekiwaniami pacjenta z pewnością zaowocuje zakończonym sukcesem leczeniem ortodontycznym, które może całkowicie odmienić nie tylko wizerunek, ale też życie.

Umów wizytę