Umów wizytę +48 607 516 663

Leczenie kanałowe – najczęściej zadawane pytania

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem zwyczajowo wykonywanym w znieczuleniu, co sprawia, że jest ono w pełni bezbolesne.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Czas trwania leczenia jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba, budowy korzenni i innych warunków panujących w jamie ustnej. Orientacyjnie leczenie kanałowe zęba, który ma 3 lub 4 (np. szóstka) korzenie może trwać ok 1-3 godzin. Czasem proces leczenia wymaga większej liczby wizyt.

Dlaczego leczenie kanałowe jest takie kosztowne?

Na koszt leczenia ma wpływ wiele czynników:

  1. Nowoczesne leczenie endodontyczne – kanałowe wymaga drogiego oprzyrządowania;
  2. W procesie leczenia używa się od kilku do kilkunastu specjalistycznych, precyzyjnych tytanowo-niklowych narzędzi w różnych rozmiarach. Są to kosztowne narzędzia renomowanych firm, których używa się w najlepszych gabinetach na świecie. Ich maksymalna żywotność to kilkukrotne użycie, jednak zdarza się, że po jednorazowym użyciu ulegają uszkodzeniu w kanale zęba;
  3. Leczenie kanałowe wymaga ok. 3 zdjęć RTG;
  4. Leczenie korzeni wymaga użycia wielu preparatów chemicznych, które wspomagają trwałość efektu leczenia.

Czy leczenie kanałowe gwarantuje sukces i utrzymanie zęba przez wiele lat?

Leczenie kanałowe w ok. 96% przypadków jest skuteczne i gwarantuje utrzymanie zęba przez długi okres, jednak lekarz nie jest w stanie dać pacjentowi gwarancji efektu. Bierze on odpowiedzialność za prawidłowy, zgodny ze sztuką medyczną proces leczenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń?

Niepowodzenia w leczeniu kanałowym wynikają najczęściej z budowy zęba, a w szczególności jego korzeni, które uniemożliwiają w pełni skuteczne przeprowadzenie pewnych procedur leczenia. Czasem nawet przy prawidłowo przeprowadzonym procesie postępowania, na skutek odporności organizmu, czy ogólnoustrojowych infekcji może dojść do powikłań.

Czy nie lepiej usunąć ząb?

Pomimo możliwości niepowodzenia, podjęcie ryzyka leczenia i poniesienia jego kosztów jest w pełni uzasadnione. Usunięcie zęba jest wyborem znacznie droższym w obarczonym większymi konsekwencjami. Koszt wprowadzenia sztucznego korzenia w miejsce po usuniętym zębie – implantu oraz odtworzenia na nim korony zęba wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych. Nieuzupełnienie brakującego zęba spowoduje w ciągu kilku lat nieodwracalne zmiany w obrębie kilku zębów sąsiadujących z luką.

Umów wizytę